SIĘ KRĘCI // 2014

WARSZTATY Z TWORZENIA RAPU I TELEDYSKÓW Z MŁODZIEŻĄ WYKLUCZONĄ SPOŁECZNI

status: Zrealizowane

miejsce realizacji: CEREKWICA NOWA, POZNAŃ

rok realizacji: 2014

zespół realizujący:

SIĘ KRĘCI to projekt edukacyjno-kulturalny polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów z tworzenia rapu i teledysków z młodzieżą wykluczoną społecznie. Zajęcia prowadzą profesjonaliści z różnych dziedzin sztuki, specjalizujący się w innowacyjnych metodach pracy, mający doświadczenie w pracy warsztatowej z młodzieżą defaworyzowaną.

W trakcie projektu uczestnicy piszą teksty piosenek, nagrywają je w studiu, by następnie stworzyć do powstałych utworów teledyski. Powstałe w trakcie realizacji projektu utwory hiphopowe oraz obrazujące te utwory teledyski prezentowane są na pokazach finałowych, podczas których uczestnicy warsztatów występują na scenie.

Stworzyliśmy ofertę edukacji kulturalnej, która byłaby dla przebywającej w ośrodkach zamkniętych młodzieży atrakcyjna ze względu na temat i formę, a przy tym była alternatywą zdobycia nowych, aprobowanych kompetencji. Według psychologów człowiek uczy się najefektywniej wówczas, gdy dobrze się bawi lub jest żywo zainteresowany jakimś tematem, a zarówno rap jak i teledyski budzą spore zainteresowanie nastolatków. Dzięki aktywności twórczej młodzi ludzie mogą wyrazić siebie, a ze wszystkich gatunków muzycznych to właśnie rap jest dla podopiecznych z placówek resocjalizacyjnych najbardziej adekwatnym narzędziem przekazu. Ponadto forma jaką jest teledysk hiphopowy wpisuje się w szeroki kontekst kulturowy ze względu na to, że łączy w sobie elementy z różnych dziedzin sztuki takich jak muzyka, taniec, film, moda, sztuka uliczna. W związku z tym projekt jest platformą do szukania i rozwijania wielu dziedzin sztuki. Bardzo często takie zajęcia umożliwiające pozaformalną edukację kulturalną realizowane są na przestrzeni otwartej, dla chętnych, niestety o wiele rzadziej w ośrodkach wychowawczych, czy zakładach poprawczych. Udział w projekcie ma eliminować u podopiecznych poczucie izolacji od dóbr kultury oraz umożliwić nawiązanie relacji z artystami. Dlatego bardzo ważnym elementem SIĘ KRĘCI jest dobór osób prowadzących zajęcia. W Każdej edycji zapraszamy do współpracy osoby pochodzące z różnych środowisk, o szerokich horyzontach, zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki i mające doświadczenie w pracy z młodzieżą defaworyzowaną.

Uczestnicząc w całym procesie tworzenia rapu i teledysku oraz prezentując efekty swojej pracy na pokazie finałowym, uczestnicy tworzą coś od początku do końca, co daje im możliwość zaspokojenia ambicji, uznania, dodatniej samooceny oraz kształtowania ścieżki twórczego rozwoju. Z naszych doświadczeń wynika, że udział w proponowanych zajęciach wpływa na pozytywne relacje, uczucia społeczne, a przede wszystkim rozwija kreatywność uczestników.

ZREALIZOWANE TELEDYSKI W ZP W POZNANIU:

KAMILSON – TRAFNY MOMENT

KONDZIU, KAMILSON, TUPTUŚ, PROKOP, DORIAN – NA ŻYCIOWYM TORZE

ZMG – PERSPEKTYWA

KRASNAL, DRZAZGA – NOWE CELE

ZREALIZOWANE TELEDYSKI W CEREKWICY NOWEJ:

BLOK B – TO CO JEST WE MNIE

TWARDA I EMA – R.A.P.

BOB– PSYCHO

JB – KRUK

 

LINKI DO STRON:

youtube.com
siekreci.kodkrowa.org

W MEDIACH:

wtkplay.pl
radiomerkury.pl
gloswielkopolski.pl

 

Projekt zrealizowany w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy Nowej oraz w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu w 2014 roku. Projekt SIĘ KRĘCI był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznań