LABORATORIUM REJS

LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez SIT KOD_KROWA na specjalnie wyposażonych statkach rzecznych. W trakcie rejsów po polskich rzekach organizujemy warsztaty, pokazy i spotkania autorskie poświęcone kinu dokumentalnemu, odbywające się pod hasłem Rzecznej Akademii Filmu.
W lipcu 2015 roku pływaliśmy po pięknej i dzikiej Noteci oraz Warcie. Odwiedziliśmy Miasteczko Krajeńskie, Nakło nad Notecią, Czarnków, Kostrzyn nad Odrą i Santok.
W każdej z tych portowych miejscowości odbyły się intensywne, czterodniowe warsztaty z realizacji filmu dokumentalnego, podczas których powstało w sumie piętnaście krótkometrażowych dokumentów. Każdorazowo w ostanim dniu zajęć miały miejsce prezentacje powstałych do tej pory filmów, a w październiku wyruszyliśmy w Tournée Pokazów Finałowych.
Wszystkie etiudy (w tym rownież te z poprzednich edycji) są dostępne na:  vimeo.com/laboratoriumrejs
Wieczorami zapraszaliśmy do KINA PORT na pokazy RZECZNEJ AKADEMII FILMU. Pierwszego dnia pobytu w danej miejscowości prezentowane były filmy, fotografie i opowieści z zeszłorocznych edycji Laboratorium, a w kolejnych dniach miały miejsce spotkania z młodymi twórcami i ich filmami, w tym z Małgorzatą Goliszewską i Michałem Marczakiem .
Tematem projektu jest RZEKA. Interesuje nas zjawisko osłabionej funkcji polskich nabrzeży i tras rzecznych. Chcemy zwrócić uwagę na fakt zaniedbywaniu kulturowego i gospodarczego potencjału nadrzecznych miejscowości. Badać znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejsc, a naszym celem jest zarejestrowanie i przełożenie najciekawszych opowieści na język sztuki filmowej i fotografii.
W dzisiejszej kulturze, tak mocno osadzonej w sferze komunikacji audiowizualnej i oferującej wyjątkowo łatwy dostęp do filmowego zaplecza technicznego, kino dokumentalne stanowi bezsprzecznie jeden z najefektywniejszych sposobów kreatywnego i artystycznego opisu rzeczywistości. Dokument filmowy triumfuje na międzynarodowej arenie stanowiąc jedno z najprzystępniejszych i najbardziej popularnych, alternatywach źródeł opisu zjawisk społecznych.
FB/LaboratoriumRejs
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ministerstwo kultury