Się kreci (Się)

19 grudnia 2014

Hip-hop jako sposób wyrażenia własnych emocji i przeżyć – taką metodę wybrali wychowankowie Zakładu Poprawczego, w którym odbywały się warsztaty produkcji filmowej i muzycznej. Jakie klipy z tego powstały, i jaki potencjał drzemie w młodych twórcach – opowiadali inicjatorzy akcji „Się kręci” – Zofia Michalik i C-Zet.

WTK „Gość Wieczoru”
prowadząca Liliana Skibińska

program w całości możesz zobaczyć na: . www.wtkplay.pl


Się kręci, czyli poznański poprawczak rymuje

12 grudnia 2014

„Trafny moment”, „Perspektywa”, „Na życiowym torze” i „Nowe cele” – to nazwy teledysków hip-hopowych, które w piątek miały swoją premierę w Meskalinie. Dlaczego była tak ważna? Był to finałowy pokaz „Się Kręci” – projektu stowarzyszenia Kod Krowa zrealizowanego w Zakładzie Poprawczym. poprawczaku. To jego wychowankowie rymowali na tych teledyskach. To były ich teksty, ich historie.

– Miałem 8 lat, jak znalazłem się na ulicy – mówi Michał „Drzazga” Konop”. – Teraz żyję dla ludzi, którzy mnie kochają. To nie jest moja prawdziwa rodzina, ale w życiu nie miałem lepszej. To dla nich są te słowa „Rodzina i miłość dla mnie ponad wszystko”. Projekt pomógł sfinansować Urząd Miasta. – To są najsensowniej wydane pieniądze miasta na edukację kulturalną, bo najłatwiej jest przekonać przekonanych. Wyzwaniem jest zachęcić do tworzenia tych, których najtrudniej jest przekonać – mówi Marcin Kostaszuk z wydziału kultury.

Agnieszka Świderska

.

tutaj znajdziesz cały artykuł:

www.gloswielkopolski.pl


Laboratorium Rejs, czyli jak dzięki pracowni filmowej na rzece można oddać Wartę miastu

7 lipca 2014

Klikanaście osób wyruszyło barką 13 czerwca z portu Nakła nad Notecią w prawie miesięczną wyprawę po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty. 3 lipca pojawili się na plaży w KontenerArt, choć sam statek nie mógł przypłynąć do brzegu Warty z powodu zbyt niskiego poziomu wody na rzece.

Po drodze odwiedzili Bydgoszcz, Czarnków, Drawsko, Gorzów Wlkp., Międzychód. W każdym z tych miejsc, w trakcie trzydniowego postoju, na pokładzie statku, Szymon Mizera, Kasia Mateja i Kasia Waligórska oraz zaproszeni goście przeprowadzali bezpłatne warsztaty filmu dokumentalnego z okolicznymi mieszkańcami. Tak powstała Rzeczna Akademia Filmu Dokumentalnego i etiudy zrealizowane wspólnie przez warsztatowiczów i prowadzących.

Tematem rzecznej podróży i etiud była rzeka. – Interesuje nas zjawisko osłabionej funkcji polskich nabrzeży i niewiedza o trasach rzecznych. Czy wiesz, że wodna trasa łączy Cigacice z Antwerpią? Chcemy też zwrócić uwagę na fakt zaniedbywania kulturowego i gospodarczego potencjału nadrzecznych miejscowości. Badamy znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejsc, a naszym celem jest zarejestrowanie i przełożenie najciekawszych opowieści na język sztuki filmowej – mówi Katarzyna Matz, uczestniczka rejsu ze stowarzyszenia KodKrowa, współtwórczyni Akademii Filmu Dokumentalnego.

Mieszkańcy na warsztaty filmu dokumentalnego w każdym z miast przychodzili ze swoimi pomysłami. – Nie zawsze odpowiadały one tematowi, którym była rola rzeki w życiu miejscowości. Ale fakt, że nikt nie wymienił rzeki na warsztatch w danym miejscu jako czegoś, co jest mu bliskie, też o czymś świadczy -mówi Katarzyna Matz.

I tak w Poznaniu w miniony weekend powstały trzy etiudy dokumentalne. W pierwszej poznaniacy, pytani na ulicy, wypowiadają się o swoich marzeniach. Druga etiuda kręci się wokół postaci Zbigniewa Łowżyła z KontenerArtu, natomiast trzecia – dookoła postaci Piotra Maćkiewicza, który prowadzi warsztaty budowania z naturalnych materiałów w KontenerArt.

Projekt „Laboratorium Rejs” odbył się po raz drugi, organizuje go drugi rok z rzędu stowarzyszenie KodKrowa, a finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy z tegoroczej edycji będzie można oglądać za miesiąc w internecie, a w październiku na specjalnym pokazie, kóry odbędzie się w Poznaniu.

 

cały wywiad znajdziecie na:  www.mmpoznan.pl


Drugi dzień Laboratorium Rejs w Gorzowie

26 czerwca 2014

LABORATORIUM REJS to nowatorska inicjatywa wyprawy „dokumentalną barką” wyposażoną w pracownię filmową i kino plenerowe. Korzystając z narzędzi języka filmowego, ekipa pragnie stworzyć filmową mapę polskich tras rzecznych, zwrócić uwagę na fakt niewykorzystywania ich potencjału i zbadać realne znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejscowości.

– Nasza inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród gorzowian – mówi koordynatorka projektu Katarzyna Matz

 

Autor:  Zbigniew Bodnar

posłuchaj: radiogorzow.fm


Dziewczyny z MOW rapują

24 czerwca 2013

Podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy w powiecie jarocińskim rapują. Napisały piosenki, wybrały do nich „bity”, nauczyły się śpiewać i nagrały teledyski.

W  wszystko w ramach projektu „Cerekwica się kręci!” finansowanego przez ministra kultury. Zofia Michalik i Katarzyna Mateja mówią, że nastolatki świetnie się odnalazły się w rapowaniu. To dla nich najłatwiejsza forma wyrażania się przez muzykę.

Trzy teledyski nagrane przez wychowanki ośrodka dla dziewcząt w Cerekwicy trafiły już do Internetu. W pracy nad piosenkami od samego początku pomagali im profesjonaliści.

„Cerekwica się kręci” to dwumiesięczny projekt skierowany do trudnej młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej polegający na tworzeniu rapu i teledysków hip-hopowych. Młode raperki pod czujnym okiem i uchem liderki polskiej sceny hip-hopowej Aśki Tyszkiewicz, napisały i nagrały zapadające głęboko w serce utwory. W kolejnym etapie projektu dziewczyny wraz z ekipą filmową Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa nakręciły do nich teledyski.

woęcej na: www.radiomerkury.pl


Muzykoterapia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym

27 czerwca 2012

Muzykoterapia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy przybrała nowego brzmienia, tym razem w rytmie hip-hopu.

Projekt CEREKWICA SIĘ KRĘCI zainicjowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD KROWAz Poznania daje dziewczętom z ośrodka możliwość wyrażenia siebie i tworzy szanse na zaspokojenie ambicji, dodatniej samooceny, a przede wszystkim na rozwijanie twórczych inspiracji.

Podczas pierwszego etapu warsztatów 18 dziewcząt uczyło się kreatywnego pisania własnych tekstów oraz rapowania pod okiem (i uchem) hrabiny polskiej sceny hip-hopowej Aśki Tyszkiewicz i pedagoga Zosi Michalik. Powstały trzy zapadające głęboko w serce teksty. Młode raperki miały możliwość nagrania swoich utworów w studiu stworzonym w ośrodku. Dziewczyny w bardzo krótkim czasie wskoczyły na profesjonalny poziom, swoim zaangażowaniem i kreatywnością zaskoczyły nawet zawodowych muzyków.

W kolejnym etapie projektu wychowanki MOW nagrały teledyski z pomocą młodych filmowców: Magdy Skowrońskiej, Katarzyny Mateji, Michała Zielińskiego i Katarzyny Waligórskiej. Do akcji przyłączyło się wielu artystów-wolontariuszy, którzy zafascynowani ideą projektu postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Efekty ich wspólnych działań będziemy mogli podziwiać już niebawem, 27 czerwca o godzinie 16:00 na uroczystym pokazie przy MOW w Cerekwicy.

Prowadzący zapytani o wrażenia i przebieg warsztatów podkreślają, że nie spodziewali się takiej wytrwałości, a zarazem radości tworzenia ze strony uczestniczek. Wiele z nich przeszło metamorfozy podczas projektu, uwierzyło w siebie i otworzyło się na innych.

Zosia Michalik koordynator projektu Cerekwica się Kręci:

„Praca z dziewczętami dała mi ogromną satysfakcję i dostarczyła dużo radości. Te dzieciaki mają w sobie jednocześnie niesamowitą siłę i wrażliwość, nie sposób się z nimi nie związać. Dzięki nim wiem „by nikogo nie traktować z dystansem, by każdemu dać szansę. Widząc efekty naszej wspólnej i jakże ciekawej, często też ciężkiej i pełnej wyzwań pracy mam bardzo dużo energii i motywacji by konntynuować tego typu działania, pisać kolejne projekty.”

Wrażenia uczestniczek z warsztatów – Jola Musielak:

„Te warsztaty były nam potrzebne nie tylko po to by zapełnić wolny czas, ale też po to by pokazać że potrafimy coś zrobić .. że nie jesteśmy takie złe jak nas sobie wyobrażają . dzięki tym warsztatom stałam się śmielsza i otwarta na pomysły innych . dzięki tym warsztatom moge pokazać innym że potrafie i że stać mnie na wiele więcej niż kiedyś i że się rozwijam”

Marlena Różyńska:

„Co wyniosłyśmy ? heh Każdemu one się bardzo bardzo podobają .. Bardzo będzie mi ich brakować tak jak i instruktorów ;] Bardzo mi się podobało to że prowadzący potrafili nas zrozumieć, i pomóc w trudnej chwili… Ciężko było zachować powagę podczas nagrywania i otworzyć się… Dzięki za wszystko.”

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

artykuł znajdziecie na: www.hiphopkultura.pl


CEREKWICA SIĘ KRĘCI to edukacyjny projekt kulturalny polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów artystycznych z tworzenia RAPU I TELEDYSKÓW

17 maja 2012

„Cerekwica się kręci” to edukacyjny projekt kulturalny polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów artystycznych z tworzenia RAPU I TELEDYSKÓW skierowany do dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej w powiecie jarocińskim. Projekt skierowany jest bezpośrednio do młodzieży żyjącej w izolacji społecznej, szczególnie wymagającej innowacyjnych metod pracy. Zajęcia poprowadzą osoby zawodowo zajmujące się muzyką, teatrem i filmem, mające jednocześnie doświadczenie w pracy warsztatowej z młodzieżą defaworyzowaną. Na Cykl warsztatów składać się będą zajęcia z kreatywnego pisania, wokalne, aktorskie, scenariuszowe, reżyserskie, operatorskie oraz z pracy na planie zdjęciowym. Powstałe w trakcie realizacji projektu utwory hiphopowe oraz obrazujące te utwory teledyski zaprezentowane zostaną na pokazie finałowym podczas, którego odbędzie się koncert w wykonaniu uczestniczek warsztatów. Projekt CEREKWICA SIĘ KRĘCI to dla dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej przede wszystkim alternatywa zdobycia nowych kompetencji, co generuje wyrównywanie szans edukacyjnych. Ze statystyk wynika, że bardzo często zajęcia umożliwiające uczenie się pozaformalne realizowane są na przestrzeni otwartej, dla chętnych, niestety o wiele rzadziej w ośrodkach wychowawczych. Udział w zajęciach ma eliminować u wychowanek poczucie całkowitej izolacji od środowiska i dóbr kultury. Forma i klimat warsztatów z tworzenia rapu i teledysków gwarantuje z kolei ich uczestniczkom swobodę nieograniczoną ścisłym rozkładem dnia czy innymi na co dzień obowiązującymi w placówce regulaminowymi ograniczeniami. Z doświadczeń zespołu specjalistów, którzy przeprowadzą warsztaty wynika, że udział w proponowanych zajęciach sprzyja kształtowaniu się pozytywnych kontaktów, uczuć społecznych, tworzeniu się szansy na zaspokajanie ambicji, uznania, dodatniej samooceny, a przede wszystkim rozwijaniu kreatywności. Według psychologów człowiek uczy się najefektywniej wówczas, gdy dobrze się bawi lub jest żywo zainteresowany jakimś tematem. Z rozmów z dziewczętami z ośrodka wynika, że w projekcie CEREKWICA SIĘ KRĘCI tematyka zajęć jest dla nich szalenie atrakcyjna jak i innowacyjna. Większość z nich nie wie jak tworzy się rap, jak powstają teledyski, jak i również niewiele z nich zrealizowało jakikolwiek projekt od początku do końca na taką skalę.

 

więcej możecie przeczytać na: www.cerekwica-mow.pl