Laboratorium Rejs, czyli jak dzięki pracowni filmowej na rzece można oddać Wartę miastu

recenzja z wydarzenia na portalu "MM Poznań"

status:

miejsce realizacji:

rok realizacji:

zespół realizujący:

Klikanaście osób wyruszyło barką 13 czerwca z portu Nakła nad Notecią w prawie miesięczną wyprawę po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty. 3 lipca pojawili się na plaży w KontenerArt, choć sam statek nie mógł przypłynąć do brzegu Warty z powodu zbyt niskiego poziomu wody na rzece.

Po drodze odwiedzili Bydgoszcz, Czarnków, Drawsko, Gorzów Wlkp., Międzychód. W każdym z tych miejsc, w trakcie trzydniowego postoju, na pokładzie statku, Szymon Mizera, Kasia Mateja i Kasia Waligórska oraz zaproszeni goście przeprowadzali bezpłatne warsztaty filmu dokumentalnego z okolicznymi mieszkańcami. Tak powstała Rzeczna Akademia Filmu Dokumentalnego i etiudy zrealizowane wspólnie przez warsztatowiczów i prowadzących.

Tematem rzecznej podróży i etiud była rzeka. – Interesuje nas zjawisko osłabionej funkcji polskich nabrzeży i niewiedza o trasach rzecznych. Czy wiesz, że wodna trasa łączy Cigacice z Antwerpią? Chcemy też zwrócić uwagę na fakt zaniedbywania kulturowego i gospodarczego potencjału nadrzecznych miejscowości. Badamy znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejsc, a naszym celem jest zarejestrowanie i przełożenie najciekawszych opowieści na język sztuki filmowej – mówi Katarzyna Matz, uczestniczka rejsu ze stowarzyszenia KodKrowa, współtwórczyni Akademii Filmu Dokumentalnego.

Mieszkańcy na warsztaty filmu dokumentalnego w każdym z miast przychodzili ze swoimi pomysłami. – Nie zawsze odpowiadały one tematowi, którym była rola rzeki w życiu miejscowości. Ale fakt, że nikt nie wymienił rzeki na warsztatch w danym miejscu jako czegoś, co jest mu bliskie, też o czymś świadczy -mówi Katarzyna Matz.

I tak w Poznaniu w miniony weekend powstały trzy etiudy dokumentalne. W pierwszej poznaniacy, pytani na ulicy, wypowiadają się o swoich marzeniach. Druga etiuda kręci się wokół postaci Zbigniewa Łowżyła z KontenerArtu, natomiast trzecia – dookoła postaci Piotra Maćkiewicza, który prowadzi warsztaty budowania z naturalnych materiałów w KontenerArt.

Projekt „Laboratorium Rejs” odbył się po raz drugi, organizuje go drugi rok z rzędu stowarzyszenie KodKrowa, a finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy z tegoroczej edycji będzie można oglądać za miesiąc w internecie, a w październiku na specjalnym pokazie, kóry odbędzie się w Poznaniu.

 

cały wywiad znajdziecie na:  www.mmpoznan.pl