Muzykoterapia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym

portal HIPHOPKULTURA.PL

status:

miejsce realizacji:

rok realizacji:

zespół realizujący:

Muzykoterapia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy przybrała nowego brzmienia, tym razem w rytmie hip-hopu.

Projekt CEREKWICA SIĘ KRĘCI zainicjowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD KROWAz Poznania daje dziewczętom z ośrodka możliwość wyrażenia siebie i tworzy szanse na zaspokojenie ambicji, dodatniej samooceny, a przede wszystkim na rozwijanie twórczych inspiracji.

Podczas pierwszego etapu warsztatów 18 dziewcząt uczyło się kreatywnego pisania własnych tekstów oraz rapowania pod okiem (i uchem) hrabiny polskiej sceny hip-hopowej Aśki Tyszkiewicz i pedagoga Zosi Michalik. Powstały trzy zapadające głęboko w serce teksty. Młode raperki miały możliwość nagrania swoich utworów w studiu stworzonym w ośrodku. Dziewczyny w bardzo krótkim czasie wskoczyły na profesjonalny poziom, swoim zaangażowaniem i kreatywnością zaskoczyły nawet zawodowych muzyków.

W kolejnym etapie projektu wychowanki MOW nagrały teledyski z pomocą młodych filmowców: Magdy Skowrońskiej, Katarzyny Mateji, Michała Zielińskiego i Katarzyny Waligórskiej. Do akcji przyłączyło się wielu artystów-wolontariuszy, którzy zafascynowani ideą projektu postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Efekty ich wspólnych działań będziemy mogli podziwiać już niebawem, 27 czerwca o godzinie 16:00 na uroczystym pokazie przy MOW w Cerekwicy.

Prowadzący zapytani o wrażenia i przebieg warsztatów podkreślają, że nie spodziewali się takiej wytrwałości, a zarazem radości tworzenia ze strony uczestniczek. Wiele z nich przeszło metamorfozy podczas projektu, uwierzyło w siebie i otworzyło się na innych.

Zosia Michalik koordynator projektu Cerekwica się Kręci:

„Praca z dziewczętami dała mi ogromną satysfakcję i dostarczyła dużo radości. Te dzieciaki mają w sobie jednocześnie niesamowitą siłę i wrażliwość, nie sposób się z nimi nie związać. Dzięki nim wiem „by nikogo nie traktować z dystansem, by każdemu dać szansę. Widząc efekty naszej wspólnej i jakże ciekawej, często też ciężkiej i pełnej wyzwań pracy mam bardzo dużo energii i motywacji by konntynuować tego typu działania, pisać kolejne projekty.”

Wrażenia uczestniczek z warsztatów – Jola Musielak:

„Te warsztaty były nam potrzebne nie tylko po to by zapełnić wolny czas, ale też po to by pokazać że potrafimy coś zrobić .. że nie jesteśmy takie złe jak nas sobie wyobrażają . dzięki tym warsztatom stałam się śmielsza i otwarta na pomysły innych . dzięki tym warsztatom moge pokazać innym że potrafie i że stać mnie na wiele więcej niż kiedyś i że się rozwijam”

Marlena Różyńska:

„Co wyniosłyśmy ? heh Każdemu one się bardzo bardzo podobają .. Bardzo będzie mi ich brakować tak jak i instruktorów ;] Bardzo mi się podobało to że prowadzący potrafili nas zrozumieć, i pomóc w trudnej chwili… Ciężko było zachować powagę podczas nagrywania i otworzyć się… Dzięki za wszystko.”

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

artykuł znajdziecie na: www.hiphopkultura.pl