O NAS

O STOWARZYSZENIU "KOD KROWA"

Barwna grupa ludzi z różnych środowisk, których łączy idea, by poprzez sztukę, piękno natury i miłość zmieniać świat na lepsze.”

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kod Krowa działa od 2003r. Pierwszym projektem zrealizowanym przez grupę był Festiwal Filmów Dokumentalnych „Dekodencje”, gdzie staraliśmy się kształcić młodych filmowców. Naszym działaniom przyświeca grundtvigiańska idea Uniwersytetu Ludowego. To walka o wyrównywanie szans i budowanie społeczeństwa obywatelskiego nas wszystkich w świecie coraz bardziej zautomatyzowanym i wymagającym od nas prostego bezrefleksyjnego działania.

Nasze działania edukacyjne doprowadziły nas do ufundowania koszarki Any, która w trakcie swej 35-letniej historii była już hotelem pływającym, statkiem mieszkalnym czy restauracją na wodzie. My do historii Any dopisujemy nowy rozdział – jednostkę kształcenia.

Zadania jakie przed sobą stawiamy to:

  • docierać na peryferia
  • pracować z osobami zagrożonymi wykluczeniem spolecznym
  • tworzyć platformę wymiany pomiędzy edukatorami oraz lokalnymi, nadrzecznymi społecznościami.

Gęsta sieć wód śródlądowych to krwiobieg zasilający nasz kraj – obecnie często zapomniany, marginalizowany, szczególnie w kontekście potencjału kulturotwórczego. My wiemy, że tętni on dzikim, tajemniczym i bujnym życiem, czekającym na odkrycie.
Statek Kultury chce w swym rejsie odkrywać, bawić, skłaniać do refleksji, umożliwiać kontakt z nowoczesną edukacją, nowymi mediami czy sztuką – inspirować jej współtworzenie u brzegów polskich rzek.

Wiemy, że w każdym z tych miejsc, żyją wrażliwi, otwarci na świat i kulturę ludzie. Udrażniając kulturowo polskie rzeki chcemy przyczynić się do ich rewitalizacji. Wszyscy wierzymy, że praca u podstaw ma głęboki sens.
Kochamy ruch, a przepływ doświadczeń nie pozwala nam zastygnąć.
Smak przygody daje nam życiodajną siłę
My, załoga Statku, nie powiemy: kultura to – nie – my,

Zapraszamy Was na pokład,
rzucamy koło.
Ahoj!


CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA

  • SZYMON MIZERA
  • LESZEK GARSTKA
  • PAWEŁ GOGOŁEK
  • JUSTYNA STREICHSBIER
  • KASIA MATEJA
  • ANNA CZERNIAWSKA
  • TOMASZ GĘSTWICKI
  • MICHAŁ JONIEC
  • MALINA PRZEŚLUGA
  • JAREK MIZERA
  • MICHAŁ WOROCH
  • KASIA WALIGÓRSKA
  • ŁUKASZ ANTONOWICZ
  • PIOTR WRĘGA
  • MARIUSZ GAJ
  • MICHAŁ ZYGMUNT
  • TOMEK WŁOCH
  • WIKTOR GOLEC
  • DAMIAN DANAK
  • AGNIESZKA ANTONOWICZ
  • HONOROWI CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA

  • ZOSIA MICHALIK
  • ŚWIATOSŁAW WOJTKOWIAK
  • PATRYK LICHOTA
  • MACIEJ MIZERA

prezydent Stowarzyszenia

Filozof, reżyser filmowy, operator kamery, podróżnik,
koordynatorfestiwalu DEKODENCJE (2003-2004),
STUDIO ZDUNY (2007-2011), panelu warsztatowego
KontenerArt „POWIDOKI” (2012-2014) oraz
Laboratorium Rejs (od 2013r.) , współreżyser filmu
dokumentalnego„Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“.
Jest członkiem grupy muzyczno-performatywnej
„Kakofonikt”. Nauczyciel podstaw filmu dokumentalnego.

członek stowarzyszenia

Autor zdjęć, montażysta, producent przy Międzynarodowym
Festiwalu Filmowym „Transatlantyk”. W swojej wieloletniej
współpracy z agencją wideoprodukcyjną Filmpoint zdobył
doświadczenie w projektach w Polsce i za granicą. Jego
niekonwencjonalne podejście do obrazu zostało docenione
przez krytyków przy realizacji spektaklu dla poznańskiego
teatru „Automaton”. W 2014 roku jest autorem zdjęć do
nagrodzonego „Nie przepraszaj”, filmu realizowanego w
ramach konkursu „48 hour film project”.

członek stowarzyszenia

Kulturoznawca, manager projektów kulturalnych w kraju i za granicą. Przez pięć lat, jako najmłodszy dyrektor w kraju, kierował samorządową instytucją kultury. Specjalizuje się w zakresie zarządzania projektami kulturalnymi oraz zdobywania środków zewnętrznych na działania związane z upowszechnianiem kultury, edukacją kulturalną i badaniami kultury. Współrealizował badania dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Jest współautorem raportu „Instytucje upowszechniania kultury w XXI wieku. Przeżytek czy nowa jakość?” (twórca koncepcji zmian w zarządzaniu ośrodkami kultury: modele i mechanizmy). Był członkiem komitetu organizacyjnego Konferencji „Instytucje kultury w czasach kryzysu” (Poznań, 20 – 21 maja 2009). Prowadzi szkolenia w dziedzinie zarządzania kulturą dla samorządowców i kadry kierowniczej ośrodków kultury oraz od 2010 dla studentów Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.Od 2009 prowadzi własną agencję artystyczną zajmującą się organizacją wydarzeń artystycznych w Polsce i za granicą oraz promocją polskich artystów. Organizował koncerty Jana A. P. Kaczmarka, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszki Duczmal, Poznańskiego Chóru Chłopięcego, Łukasza Kuropaczewskiego oraz spektakle Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W 2011 roku był producentem projektu „5 zmysłów Audiodeskrypcja” realizowanego w Muzeum Narodowym w Poznaniu – jednego z najgłośniejszych wydarzeń w dziedzinie edukacji kulturalnej. W 2011 roku realizował szereg wydarzeń kulturalnych towarzyszących Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, m.in. w Pekinie, Brukseli, Berlinie, Mińsku, Kijowie oraz Moskwie. W 2013 roku otrzymał nagrodę Starosty Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. Od 2015 Członek Zarządu Forum Kraków – ogólnopolskiego zrzeszenia animatorów kultury, a ramach którego współorganizował NIEKongres Animatorów Kultury 2014 i 2016. W 2016 współtworzył program KONGRESU KULTURY 2016 prowadząc grupę roboczą „Nowe technologie w kulturze”.

członek stowarzyszenia

Absolwentka Akademii Morskiej w Szczecinie. Pracownik Kostrzyńskiego Centrum Kultury. Animatorka, edukatorka. Od lat wciąga dzieci i młodzież w działania artystyczne w szczególności teatralne i filmowe. Współtworzy i koordynuje projekty w zakresie animacji i edukacji kulturalnej skierowanej przedewszystkim do młodzieży. Związana z Teatrem Scena Lubelska, Teatrem Kreatury, Teatrem Baba oraz z Laboratorium Rejs. Mama siedmioletniego Radka i pięcioletniej Kasi

członek stowarzyszenia

Reżyserka, operatorka, fotografka, podróżniczka.
Dawczyni wielu działań i idei artystycznych oraz
ekologicznych, współreżyserka filmu dokumentalnego
„Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“. Prowadzi
warsztaty filmowe z młodzieżą defaworyzowaną.

członek stowarzyszenia

Teatrolog i dramaturg, absolwentka Uniwersytetu
im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkini
szczecińskich i poznańskich teatrów offowych.
Przez cztery lata była sekretarzem literackim w
Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Spędziła ponad
rok w Meksyku, gdzie prowadziła kino w miejscowości
San Cristobal de las Casas. Obecnie pracuje w
Warszawie w Teatrze Żydowskim.

członek stowarzyszenia

producent filmowy, reżyser, motion designer i VJ. Od 2010 roku pracuje zawodowo jako dyrektor kreatywny w poznańskiej agencji marketingowej Filmpoint, której jest równoczesnym współwłaścicielem. Absolwent Kulturoznawstwa (specjalizacja audiowizualna) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Studiował także podyplomowo produkcję filmową na Akademii im. Leona Koźmińskiego, Animację 3D i efekty specjalne na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Obecnie studiuje Zarządzanie Innowacją na poznańskiej School of Form (obecnie). Od 2013 do 2015 był doktorantem na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM i wykładowcą na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Współtwórca kolektywu projektantów grafiki informacyjnej Datamotion. Z perspektywy teorii jego obszary zainteresowań to w szczególności narracja transmedialna oraz wizualizacja danych. Zawodowo od wielu lat zajmuje się produkcją filmową, montażem, grafiką i animacją. Realizował komercyjne projekty filmowe dla min. GlaxoSmithKline, Allegro, Volkswagen Group Polska, Grupa VOX, Art & Fashion Festival. Jako artysta wizualny występował min. podczas Maltafestival Poznań, Open’er Festiwal Gdynia, Wrocław Industrial Festival czy Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Uczestnik programu Rezydencje Artystyczne w CK Zamek Poznań podczas którego współrealizował film interaktywny „Zamek”. Finalista konkursu Nowe Sytuacje, organizowanego w ramach Maltafestival 2009. Autor opraw wizualnych dla formacji muzycznych min. KakofoNikt, Posoka, terenNowy.live i Wojtka Morawskiego (jako duet wo + to). Prowadził warsztaty z produkcji filmowej dla min. International Short Film Festival Tabor (Chorwacja), Estrada Poznań, Concordia Design i KontenerArt.

członek stowarzyszenia

Poeta, muzyk, eksplorator prymitywnych technik
dźwiękowych, realizator dźwięku. Działał z grupą
muzyczno-performatywną Kakofonikt, kapelą
The Pants oraz grupą teatralną Prefabrykaty.
Interesuje się technikami ekstazy, formami
społecznej izolacji, kulturą społecznego marginesu
oraz duchowością zen.

honorowa członkini stowarzyszenia

Animatorka, edukatorka. Od lat wciąga dzieci i młodzież
w ekologię oraz działania artystyczne w szczególności
teatralne. Współtworzy i koordynuje projekty w zakresie
animacji i edukacji kulturalnej skierowanej przede
wszystkim do młodzieży zagrożonej wykluczeniem
społecznym. Od czasu do czasu pojawia się na scenie
Studia Teatralnego Blum i Teatru Porywacze Ciał.
Mama siedmioletniej Maji.

członek stowarzyszenia

Dramatopisarka, autorka tekstów dla dzieci,
kulturoznawca. Pisze od dziecka i wprowadza
czytelników, a potem widzów w niebanalny
świat niezwyczajnie zwykłych postaci. Laureatka
wielu nagród i wyróżnień. Jej teksty doczekały
się wielu scenicznych realizacji.

skarbnik stowarzyszenia

Właściciel Firmy LOKIS PERFECT SOUND, zajmujący się zawodowo pracą z dźwiękiem, obsługą imprez, wydarzeń kulturalnych czy STREAMINGAMI, jako nowe medium dotarcia do odbiorców. Pracuje również w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich jako specjalista ds. multimediów. Brał udział w licznych szkoleniach organizowanych przez m.in. Narodowe Centrum Kultury.

Wieloletnie doświadczenie i kompetencje pozwalają w sposób pełni profesjonalny przygotować każde wydarzenie bądź event.

W stowarzyszeniu oprócz obsługi wydarzeń organizowanych przez KOD KROWA, pełni również funkcję Skarbnika.

.

.

Honorowy członek stowarzyszenia

podróżnik / fotograf / dokumentalista. Od kilkunastu lat
na ścieżce duchowych tradycji świata. Badanie i praktyka
technik transu, modyfikacji i poszerzania świadomości,
zainteresowany zacieraniem granic, znajdowaniem
połączeń. Lecznicze rytmy, rośliny psychoaktywne,
świadome umieranie. Przewodnik wypraw poza szeroko
rozumiane granice, tłumacz kultur. Aktualne projekty
można śledzić na blog.swiatoslaw.com , wybrane
zdjęcia w archiwum : swiatoslaw.photoshelter.com

członek stowarzyszenia

Grafik designer, fotograf, montażysta, podróżnik.
Współrealizator kilku scenografii multimedialnych
dla Teatru Wielkiego w Poznaniu. Pracował w
Stowarzyszeniu SSI. Interesuje go fotografia
dokumentalna i konceptualna którą konsekwentnie
prezentuje na licznych wystawach. Z powodzeniem
aktywizuje osoby niepełnosprawne do czynnego
uczestnictwa w życiu, czego przykładem jest jego
najnowszy projekt „wheelchairtrip”.

członek stowarzyszenia

Fotografka, malarka realizatorka krótkich form filmowych
i multimedialnych. W swoich pracach konfrontuje widoki
rzeczywistości z samą rzeczywistością. Współpracował z
Art Station Foundation, Centrum Kultury Zamek, Inner
Space, Fabryką Trzciny. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

honorowy członek stowarzyszenia

muzyk, kompozytor, improwizator, producent radiowy.
Absolwent Kulturoznawstwa, Muzykologii UAM w
Poznaniu. Doktorant na wydziale Filologii Polskiej
i Klasycznej UAM, wykładowca na kierunku Media
Interaktywne i Widowiska, członek HAT Center.
Dyrektor festiwalu muzyki improwizowanej FRIV
Festival. Gra na saksofonie, thereminie, zitherze,
gitarze basowej i laptopie. Lider formacji
audiowizualnej KakofoNikt oraz współtwórca wielu
projektów muzycznych i audiowizualnych, min. Posoka,
Stupor, Kurort, Ryzykowna Wyprawa Batyskafem,
Disgrained, Fonoleptic.

Honorowy członek stowarzyszenia

Najmłodszy członek stowarzyszenia. Alpinista
przemysłowy. Kordynator oraz dyrektor artystyczny
interdyscyplinarnego festiwalu Studio Zduny.

członek rady uniwersytetu
Brał udział w projekcie Connecting Nature, gdzie odpowiadał za realizację projektów ekodemonstorów. Projektował i wykonywał obiekty retencjonujące wodę opadową w postaci nisz bioretencyjnych w ramach festiwalu Inner Art, w Ogrodzie Społecznym Wilda oraz w ogrodach
prywatnych, a także w postaci zielonych dachów na budynkach prywatnych. Realizował zajęcia z zakresu ogrodnictwa w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego w Opolu. Członek Fundacji Zielona Barć Olesno oraz Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko. Interesuje się naturalnym budownictwem, zagospodarowaniem wód deszczowych, pszczelarstwem oraz ekologiczną uprawą roślin.

członek rady uniwersytetu
Fotograf, freelancer, dokumentalista, operator. Ukończył Wielkopolską Szkołę Radia, Telewizji i Filmu 1999-2002. Spectrum jego zainteresowań to zarówno portrety jak i fotografie przedmiotów i wnętrz. Pracuje w licznych technikach fotograficznych. Biegle posługuje się różnymi mediami. Buduje wizerunek wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Od 10 lat ściśle związany ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych Kod_krowa i pionierskim projektem Statek Kultury. Twórca projektów Generacja Łazarz, Fokus Pokus, Takeaway Photos. Prowadzi warsztaty i zajęcia dla osób narażonych na wykluczenie społeczne. Współpracuje z festiwalami We Do Festival Oslo, Short Waves Festival. Założyciel kultowego na mapie Poznania, nieistniejącego już klubu Zez. Sternik i zapalony sportowiec.

członek rady uniwersytetu
Od ponad 15 lat związany z wrocławskimi i wałbrzyskimi organizacjami pozarządowymi i
instytucjami działającymi w obszarze edukacji i kultury. Od czerwca 2012 do maja 2016 roku prezes zarządu Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej (uhonorowanej w 2015 roku wyróżnieniem dla najlepszej organizacji pozarządowej na Dolnym Śląsku działającej w obszarze kultury). Od kwietnia 2013 do stycznia 2015 roku wicedyrektor Teatru Arka (jedynego teatru integracyjnego w Polce uhonorowanego m.in. Nagrodą Miasta Wrocławia i Europejską Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego w 2014 roku). Od marca 2017 wiceprezes zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. W latach 2015 i 2016 koordynator projektów realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Posiada 10- letnie doświadczenie w koordynacji oraz rozliczaniu ponad 60 projektów finansowanych ze środków publicznych i prywatnych, w szczególności przez agendy Ministerstwa Kultury (programy edukacja kulturalna, kultura dostępna, kultura w sieci, Razem dla Dziedzictwa, infrastruktura kultury, kultura interwencje, Instytut Adama Mickiewicza) oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (program FIO, program PFRON), środków europejskich (program Młodzież w Działaniu, Europejski Korpus Solidarności), oraz środków samorządowych. Były to zarówno projekty kilku- miesięczne jak i zadania wieloletnie a ich kosztorys wahał się od kilku tysięcy do prawie miliona złotych rocznie.

członek rady uniwersytetu
Muzyk, dźwiękowiec, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody. Od wielu lat
aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, gitar produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego na którym umieszczone są drewniane soczewki. Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne, współpracując jako wykładowca z Uniwersytetem Wrocławskim, publikuje w kwartalniku między innymi w kwartalniku Dolny Śląsk, Znak, Zwierciadło, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Polskie Radio program III, autor muzyki teatralnej, filmowej, nagrań terenowych między innymi dla WWF, Portów Szczecin Świnoujście, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej. W załodze Laboratorium Rejs zajmuje się działaniami edukacyjnymi, kieruje jednostkami pływającymi, szkoli załogę z etosu rzeki.

członek rady uniwersytetu
Rodowity Cigaciczanin, absolwent naszego Uniwersytetu. Z zawodu kamieniarz, z pasji artysta i człowiek rzeki. Od paru lat z powodzeniem rozwija inicjatywę „Przystań Tu” prowadząc nadrzeczny bar i przystań wodną, wokół której skupia się centrum kulturalnych wydarzeń Środkowej Odry. Jego nieoceniony wkład w przywracanie nadodrzańskiej tożsamości rezonuje głośnym echem w kraju i zagranicą, a umiłowanie do lokalnej przyrody i konsekwencja w promowaniu kulinarnego dziedzictwa regionu, na stałe już wpisują „Przystań Tu” na listę obowiązkowych atrakcji turystycznych województwa lubuskiego.

członek rady uniwersytetu
muzyka, rzemiosło

członek rady uniwersytetu
Etnograf, pracownik Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli (10 letni staż pracy). Koordynator i autor następujących etnograficznych projektów badawczych: „Dom w lubuskim pejzażu kulturowym”; „Pieśń i poezja ludowa.”

członek rady uniwersytetu
Architektka krajobrazu, doktor nauk rolniczych i ogrodniczych, edukatorka ekologiczna. Zawodowo od 2013 r. zajmuje się projektowaniem ogrodów prywatnych oraz terenów zieleni. Aktywistka związana z ochroną poznańskich terenów zieleni. Współzałożycielka i animatorka ogrodu społecznego ‘Kolektyw Kąpielisko’, członkini stowarzyszenia. Twórczyni strony Stop Betonowym Parkom, przedstawicielka stowarzyszenia Koalicja ZaZieleń Poznań. Wiceprzewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Popularyzatorka idei ogrodnictwa miejskiego, naturalnych placów zabaw, bioróżnorodności terenów zurbanizowanych i retencji wód deszczowych.