LABORATORIUM REJS // 2015

RZECZNA AKADEMIA FILMU / WARSZTATY FILMU DOKUMENTALNEGO / REJS

status: Zrealizowane

miejsce realizacji: Miasteczko Krajeńskie, Nakło nad Notecią, Czarnków, Kostrzyn nad Odrą, Santok

rok realizacji: 2015

zespół realizujący:

LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez SIT KOD_KROWA na specjalnie wyposażonych statkach rzecznych. W trakcie rejsów po polskich rzekach organizujemy warsztaty, pokazy i spotkania autorskie poświęcone kinu dokumentalnemu, odbywające się pod hasłem Rzecznej Akademii Filmu.

W lipcu 2015 roku pływaliśmy po pięknej i dzikiej Noteci oraz Warcie. Odwiedziliśmy Miasteczko Krajeńskie, Nakło nad Notecią, Czarnków, Kostrzyn nad Odrą i Santok.

W każdej z tych portowych miejscowości odbyły się intensywne, czterodniowe warsztaty z realizacji filmu dokumentalnego, podczas których powstało w sumie piętnaście krótkometrażowych dokumentów. Każdorazowo w ostanim dniu zajęć miały miejsce prezentacja powstałych do tej pory filmów, a w październiku wyruszyliśmy w Tournée Pokazów Finałowych.

Wszystkie etiudy (w tym rownież te z poprzednich edycji) są dostępne na:  vimeo.com/laboratoriumrejs

Wieczorami zapraszaliśmy do KINA PORT na pokazy RZECZNEJ AKADEMII FILMU. Pierwszego dnia pobytu w danej miejscowości prezentowane były filmy, fotografie i opowieści z zeszłorocznych edycji Laboratorium, a w kolejnych dniach miały miejsce spotkania z młodymi twórcami i ich filmami, w tym z Małgorzatą Goliszewską i Michałem Marczakiem .

Tematem projektu jest RZEKA. Interesuje nas zjawisko osłabionej funkcji polskich nabrzeży i tras rzecznych. Chcemy zwrócić uwagę na fakt zaniedbywaniu kulturowego i gospodarczego potencjału nadrzecznych miejscowości. Badać znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejsc, a naszym celem jest zarejestrowanie i przełożenie najciekawszych opowieści na język sztuki filmowej i fotografii.

W dzisiejszej kulturze, tak mocno osadzonej w sferze komunikacji audiowizualnej i oferującej wyjątkowo łatwy dostęp do filmowego zaplecza technicznego, kino dokumentalne stanowi bezsprzecznie jeden z najefektywniejszych sposobów kreatywnego i artystycznego opisu rzeczywistości. Dokument filmowy triumfuje na międzynarodowej arenie stanowiąc jedno z najprzystępniejszych i najbardziej popularnych, alternatywach źródeł opisu zjawisk społecznych.

Obszerną fotorelację, więcej informacji i aktualności znajdziecie na stronie projektu:

kodkrowa.org/laboratorium-rejs     |     FB/LaboratoriumRejs

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
mkidn_01_cmyk

 

.

SANTOK |  7 – 11 sierpnia

 

NAKŁO NAD NOTECIĄ | 17 – 21 lipca

CZARNKÓW | 24 – 28 lipca


NAKŁO NAD NOTECIĄ | 17 – 21 lipca

MIASTECZKO KRAJEŃSKIE | 11 – 15 lipca