WESELE BUKOWIŃSKIE

Rekonstrukcja tradycyjnego Wesela Bukowińskiego ze wsi Dunawiec z okresu dwudziestolecia międzywojennego w Skansenie w Ochli należącym do Muzeum Etnograficznego z Zielonej Góry.

KORZENIE:

Województwo lubuskie leżące w pasie ziem odzyskanych od ponad sześćdziesięciu lat jest domem wielu mniejszości narodowych i grup etnicznych. Przez wiele lat poprzedniego ustroju ludzie ci nie mieli sposobności otwarcie manifestować swo- ich korzeni. Ostatnie dwudziestolecie to czas, w którym etnografia zaczęła znajdować wiele zaginionych skarbów kultury polskiej na ziemiach odzyskanych w tym kulturę bukowińską.

PROJEKT:

Projekt, który proponuje Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kod Krowa, wraz ze ścisłym wsparciem Skansenu Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to rekonstrukcja i rejestracja tradycyjnego Wesela Bukowińskiego ze wsi Dunawiec z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kraina zamieszkiwana w tamtym okresie przez Polaków była swoistym tyglem wielokulturowym. Na ziemiach tych wspólnie mieszkali Polacy, Niemcy, Żydzi, Romowie, Cyganie, Rusini, co bardzo wyraźnie wpłynęło na obrzędowość. Wspólne życie tak odmiennych przodków kulturowych ma znaleźć odbicie w filmowej rekonstrukcji i być kolejną wartością szerzenia tolerancji.

Podczas projektu rekonstruować będziemy:

  • tradycyjne stroje weselne
  • tradycyjną muzykę weselną
  • tradycyjne potrawy weselne
  • tradycyjny taniec weselny
  • tradycyjny śpiew
  • gwarę oraz zwyczaje i obrzędy ludowe

LUDZIE:

Cała rekonstrukcja przyjmie bardzo realistyczną formę, gdyż osoby zaangażowane w realizację dysponują wieloletnim doświadczeniem zauważonym i docenionym w kraju i za granicą. Fotografem projektu będzie Światosław Wojtkowiak – wybitny fotograf, opowiadający swoimi obrazami o zwy- czajach i życiu dziesiątek społeczności na całym świecie. swiatoslaw.com

Osoby, które będą rejestrować wesele, to profesjonaliści na co dzień pracujący w czołowych firmach produkujących filmy dokumentalne. filmpoint.pl.
Nad całą warstwą treściową czuwać będzie znawczyni zwyczajów Górali Czadeckich Jadwiga Parecka oraz etnograf prof. Piotr Dahlig.
Fotografie na szkle wykona absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Maciej Bogunia. Część muzyczną realizować będą sztandarowe zespoły czerpiące z muzyki Górali Czadeckich czyli Watra i Syrba.

REZULTAT:

Podczas całego wesela zostanie stworzone nagranie video z Wesela Bukowińskiego wedle scenariusza pani Jadwigi Pareckiej oraz wykonane zostaną zdjęcia starą, wielkoformatową metodą fotografii na szkle. Nagranie zostanie wydane na DVD wraz z tradycyjnie ozdabianą książką z oryginalnym scenariuszem, zapisem nutowym najważniejszych pieśni weselnych, tekstem z opisem kontekstu historycznego oraz z komentarzem etnograficznym. Fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej.

Będzie to unikatowe na skalę światową wierne odtworzenie i rejestracja video oraz fotograficzna tradycyjnego obrzędu weselnego Górali Czadeckich.

Wszystkie powstałe materiały opowiadające o obrzędzie wesela przyczynią się do utrwalenia kolorytu polskiej kultury dla młodszych pokoleń, dla których film i Internet jest najszerszym kanałem poznania świata.

WSPARCIE:

Cała rekonstrukcja nie mogłaby się odbyć bez zasadniczego zaplecza, jakim jest Skansen Etnograficzny w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Przestrzeń tradycyjnej bukowińskiej zagrody pozwoli stworzyć naturalny klimat, wzbogacający materiały filmowe i fotograficzne.

Zależy nam, żeby materiały, które powstaną podczas rekonstrukcji poprzez swoją prawdę tamtego czasu i miejsca były atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy. Wiemy również, że efekt naszej pracy będzie pożądaną pomocą naukową w wielu ośrodkach akademickich naszego kraju, które wspierały nas przy pisaniu tego projektu.

.