status: Zrealizowane
miejsce realizacji: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze
rok realizacji: 2015
zespół realizujący:
Rekonstrukcja tradycyjnego Wesela Bukowińskiego ze wsi Dunawiec z okresu dwudziestolecia międzywojennego w Skansenie w Ochli należącym do Muzeum Etnograficznego z Zielonej Góry.
KORZENIE:
Województwo lubuskie leżące w pasie ziem odzyskanych od ponad sześćdziesięciu lat jest domem wielu mniejszości narodowych i grup etnicznych. Przez wiele lat poprzedniego ustroju ludzie ci nie mieli sposobności otwarcie manifestować swo- ich korzeni. Ostatnie dwudziestolecie to czas, w którym etnografia zaczęła znajdować wiele zaginionych skarbów kultury polskiej na ziemiach odzyskanych w tym kulturę bukowińską.
PROJEKT:
Projekt, który proponuje Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Kod Krowa, wraz ze ścisłym wspar- ciem Skansenu Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to rekonstrukcja i rejestracja tradycyjnego Wesela Bukowińskiego ze wsi Dunawiec z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kraina zamieszkiwa- na w tamtym okresie przez Polaków była swoistym tyglem wielokulturowym. Na ziemiach tych wspólnie mieszkali Polacy, Niemcy, Żydzi, Romowie, Cyganie, Rusini, co bar- dzo wyraźnie wpłynęło na obrzędowość. Wspólne życie tak odmiennych przodków kulturowych ma znaleźć odbicie w filmowej rekonstrukcji i być kolejną wartością szerzenia tolerancji.
Podczas projektu rekonstruować będziemy:
· tradycyjne stroje weselne
· tradycyjną muzykę weselną
· tradycyjne potrawy weselne
· tradycyjny taniec weselny
· tradycyjny śpiew
· gwarę oraz zwyczaje i obrzędy ludowe
LUDZIE:
Cała rekonstrukcja przyjmie bardzo realistyczną formę, gdyż osoby zaangażowane w realizację dysponują wieloletnim doświadczeniem zauważonym i docenionym w kraju i za granicą. Fotografem projektu będzie Światosław Wojtkowiak – wybitny fotograf, opowiadający swoimi obrazami o zwyczajach i życiu dziesiątek społeczności na całym świecie. swiatoslaw.com
Osoby, które będą rejestrować wesele, to profesjonaliści na co dzień pracujący w czołowych firmach produkujących filmy dokumentalne. filmpoint.pl.
Nad całą warstwą treściową czuwać będzie znawczyni zwyczajów Górali Czadeckich Jadwiga Parecka oraz etnograf prof. Piotr Dahlig.
Fotografie na szkle wykona absolwent Uniwersytetu Arty- stycznego w Poznaniu Maciej Bogunia. Część muzyczną realizować będą sztandarowe zespoły czerpiące z muzyki Górali Czadeckich czyli Watra i Syrba.
REZULTAT:
Podczas całego wesela zostanie stworzone nagranie video z Wesela Bukowińskiego wedle scenariusza pani Jadwigi Pareckiej oraz wykonane zostaną zdjęcia starą, wielkoformatową metodą fotografii na szkle. Nagranie zostanie wydane na DVD wraz z tradycyjnie ozdabianą książką z oryginalnym scenariuszem, zapisem nutowym najważniejszych pieśni weselnych, tekstem z opisem kontekstu historycznego oraz z komentarzem etnograficznym. Fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej.
Będzie to unikatowe na skalę światową wierne odtworzenie i rejestracja video oraz fotograficzna tradycyjnego obrzędu weselnego Górali Czadeckich.
Wszystkie powstałe materiały opowiadające o obrzędzie wesela przyczynią się do utrwalenia kolorytu polskiej kultury dla młodszych pokoleń, dla których film i Internet jest najszerszym kanałem poznania świata.
WSPARCIE:
Cała rekonstrukcja nie mogłaby się odbyć bez zasadniczego zaplecza, jakim jest Skansen Etnograficzny w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. Przestrzeń tradycyjnej bukowińskiej zagrody pozwoli stworzyć naturalny klimat, wzbogacający materiały filmowe i fotograficzne.
Zależy nam, żeby materiały, które powstaną podczas rekonstrukcji poprzez swoją prawdę tamtego czasu i miej- sca były atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy. Wiemy również, że efekt naszej pracy będzie pożądaną pomocą naukową w wielu ośrodkach akademickich naszego kraju, które wspierały nas przy pisaniu tego projektu.
.
więcej o projekcie na:
→ www.wesele-bukowinskie.kodkrowa.pl
→ facebook
..
.